Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Herbata w Indiach. Historia, regiony uprawy i specyfika

2024-03-22
Herbata w Indiach. Historia, regiony uprawy i specyfika

Indie są drugim największym producentem herbaty na świecie. Choć każdy miłośnik herbaty najpewniej miał okazję kosztować naparu pochodzącego z tego kraju, nie każdy musi zadawać sobie sprawy z pochodzenia tak popularnych rodzajów herbaty jak Assam czy Darjeeling. Indie produkują zarówno herbaty przeznaczone dla konsumenta masowego, jak i te najbardziej wykwintne i cenione przez koneserów.

Początki upraw w Indiach

Krzewy herbaciane były uprawiane na terenie Indii już w okresie starożytnym, jednak do końca XVIII wieku skala upraw była stosunkowo niewielka i przeznaczona na własny użytek. Dopiero Brytyjczycy rozpoczęli produkcję herbaty w tym kraju na dużą skalę. Zdecydowali się oni na to ze względu na umacniający się monopol Chin i utrudnienia w handlu z Krajem Środka (np. przez pewien czas Chińczycy zgadzali się na sprzedaż herbaty wyłącznie w zamian za srebro).

Na początku drugiej dekady XIX wieku Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska rozpoczęła wielkoskalową uprawę herbaty na terenie regionu Assam na północy Indii. To tam brytyjscy kolonizatorzy odkryli, że lokalne plemię Singpho uprawiało herbatę podobną do tej, którą Brytyjczycy nabywali w Chinach. Botanicy nadali jej nazwę Camellia sinensis var. assamica. To z niej powstają indyjskie herbaty.

Assam

Uprawa herbaty na plantacji w Assam, IndieAssam to region zlokalizowany w północno-wschodnich Indiach, tuż u stóp Himalajów. Wyróżnia się on tropikalnym klimatem o zmiennej wilgotności, który sprzyja wzrostowi  Camellia sinensis var. assamica - odmiany charakteryzującej się dużymi i mięsistymi liśćmi. Produkuje się z niej przede wszystkim herbatę czarną, zarówno bardzo wysokiej jakości, jak i tę przeznaczoną do masowej produkcji suszu w torebkach.

To właśnie ta druga towarzyszy milionom ludzi na całym świecie w porze śniadania, zazwyczaj z dodatkiem cukru i cytryny, a w Wielkiej Brytanii mleka. Herbaty czarne z tego regionu to bowiem idealny sposób na pobudzenie (dzięki wysokiej zawartości teiny), a także poprawę pracy układu trawiennego i krążenia.

Czym cechują się herbaty z Assam?

Wszystkie herbaty z Assamu mają mocny smak z bardzo skoncentrowanymi nutami oraz delikatną słodyczą. Jednocześnie ich smak różni się zasadniczo w zależności od zbioru. Pierwszy, marcowy, jest niezwykle delikatny i nie spełnia jakości eksportowej. Drugi, majowy lub czerwcowy, okazuje się być najbardziej pożądany. Po tym okresie produkuje się już większe ilości, kończąc sezon zbiorów w październiku.

Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, najlepiej wybrać herbatę Assam TGFOP. Standard TGFOP, czyli Tippy Golden Flowery Orange Pekoe, to całe liście i liczne złocistopomarańczowe tipsy, czyli pączki. Oznacza to herbatę najwyższej jakości, o wyjątkowych walorach smakowych i zapachowych. Po prostu trzeba jej skosztować.

Ciekawostka: to najczęściej właśnie na bazie herbat z Assamu tworzy się masala chai, czyli herbatę z przyprawami, z której słyną Indie. Przepis na masala chai znajdziesz również na naszym blogu.

Darjeeling

Uprawa herbaty na plantacji w Assam, Indie

Ponad 2000 metrów nad poziomem morza, w północno-wschodnich Indiach u podnóża Himalajów zlokalizowane jest miasto Darjeeling. Jedna z historii głosi, że to Dr. Archibald Cambell zasadził w tym regionie w roku 1841 pierwszą partię Camellia sinsensis var. sinensis. Odmiana o delikatnych liściach dobrze radziła sobie w lokalnym klimacie. Dzięki żyznej glebie podołała ona zarówno zimowym przymrozkom jak i monsunowemu latu. Miała dzięki temu zyskać charakterystyczny do dziś, lekki i słodki smak.

Produkcja w większych ilościach rozpoczęła się jednak w latach 50. XIX wieku, gdy za produkcję odpowiadali przede wszystkim pochodzący z Nepalu Gurkhowie. Proces uprawy zyskał na dynamice również dzięki otwarciu w Darjeeling w 1881 roku stacji kolejowej, która usprawniła proces dostarczania suszu.

Czym cechują się herbaty z Darjeeling?

Pierwszy zbiór przypadający na marzec i kwiecień jest niezwykle delikatny, z nutami cytrusowymi. Zbiór ten jest niezwykle  ceniony przez koneserów i wyróżnia się bardzo wysokimi cenami. Ceny są wysokie również ze względu na to, że do dziś zbiory są przeprowadzane ręcznie, a produkcja określana jest jako rzemieślnicza.

Natomiast drugi zbiór przypadający na maj charakteryzuje się typowym dla herbat tego regionu posmakiem podobnym do winogron szczepu Muscat. To wytrawne połączenie nut białych winogron i migdałów. Właśnie dlatego herbaty z Darjeeling są często określane jako „szampan wśród herbat”.

Ciekawostka: herbata z regionu Darjeeling to pierwszy indyjski produkt, który uzyskał oznaczenie PGI (ang. Protected Geographical Indication). Jest to sposób na wyróżnienie określonego obszaru geograficznego, który produkuje wysokiej jakości żywność i napoje.

Nilgiri

Kolejnym ciekawym regionem produkcji herbat w Indiach są góry Nilgiri na południu kraju (stan Tamilnadu). Obszar znany jako „błękitne góry” znajduje się blisko równika i wyróżnia się dwiema porami deszczowymi. Te dwa czynniki sprawiają, że uprawa herbaty możliwa jest przez cały rok. Na tym terenie produkuje się herbatę czarną, ale także zieloną oraz białą. Z Nilgiri pochodzi też produkt niższej jakości wykorzystywany do przygotowania suszu umieszczanego w torebkach.

Jakie są herbaty z Nilgiri?

Czym wyróżniają się herbaty z tego regionu? Zazwyczaj napar jest mocny, ciemny i pozostawia gładki, cytrusowo-kwiatowy posmak. Zdarzają się jednak również  herbaty lżejsze, zwłaszcza te produkowane z liści pochodzących z wyżej umiejscowionych plantacji.

Mieszkanka Indii serwująca czarną herbatę

Sikkim

Niezwykle ciekawym regionem herbacianym jest też Sikkim, czyli stanu na północy Indii, nieopodal Himalajów. Herbaty są tam uprawiane od 1969 roku, ich historia nie jest więc długa. W ostatnich latach region ten jest jednak coraz popularniejszy ze względu na fakt, że wyróżnia się organiczną produkcją. Status uprawy herbat ekologicznych został potwierdzony przez organizację Institute for Market Ecology (IMO).

Jak smakują herbaty z Sikkim?

Jeśli chodzi o smak, to pierwszy zbiór wyróżnia się lekkim, kwiatowym oraz słodkim smakiem, a drugi ma mocniejszy charakter z nutą tostową. Trzeci zbiór jest pełniejszy i łagodniejszy, natomiast ostatni, jesienny, zyskuje aromaty przypraw.

 

Herbata z Indii ma, jak widać, wiele oblicz. Z jednej strony produkcja kierowana jest do odbiorcy masowego, do którego trafiają popularne herbaty w torebkach. Z drugiej zaś, z tego samego kraju pochodzą najsłynniejsze i najbardziej doceniane przez koneserów produkty z Darjeelingu. Najwyższej jakości herbaty liściaste z Indii znajdziesz oczywiście również w ofercie Demmers.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

BIO Nilgiri Oothu FOP FAIRTRADE

BIO Nilgiri Oothu FOP FAIRTRADE

17,30 zł - 154,45 zł brutto
Darjeeling First Flush FTGFOP1

Darjeeling First Flush FTGFOP1

46,35 zł - 414,40 zł brutto
Assam Gentleman's Tea FTGFOP

Assam Gentleman's Tea FTGFOP

27,70 zł - 214,85 zł brutto
Darjeeling Second Flush TGFOP

Darjeeling Second Flush TGFOP

24,90 zł - 192,95 zł brutto
pixel