Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty?

2024-06-13
Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty?

Zaparzenie herbaty z torebki jest banalnie proste. W przypadku herbaty liściastej proces ten wydaje się znacznie bardziej skomplikowany. W tej sytuacji przygotowanie naparu może być prawdziwą sztuką, łączącą tradycję, precyzję i indywidualne preferencje. Każdy rodzaj herbaty wymaga innego podejścia i uwzględnienia kilku istotnych czynników, dzięki którym wydobędziemy z liści pełnię smaku i aromatu.

Zasady parzenia różnych rodzajów herbaty

  • Jak parzyć zieloną herbatę?

Zielona herbata wymaga delikatnego podejścia. Czas parzenia powinien wynosić maksymalnie od 2 do 3 minut - w zależności od gatunku zwykle bywa to 1-1,5 lub 2-2,5 minuty. Optymalna temperatura wody to 70-80°C. Wyższa może sprawić, że herbata stanie się gorzka.

Zieloną herbatę można parzyć kilkakrotnie - od dwóch do nawet czterech razy (w zależności od gatunku i jakości). Pierwszy napar będzie mocno pobudzający, kolejne bardziej uspokajające. To efekt wydzielania teaniny, która neutralizuje teinę.  

  • Jak parzyć czarną herbatę?

Herbatę czarną parzy się w wyższej temperaturze, ok. 95-100°C. Czas parzenia powinien wynosić 1-1,5 minuty. Po tym czasie napar ma bursztynowy kolor, wyrazisty aromat i przyjemny, słodkawy smak. Jeżeli czarną herbatę będziemy parzyć dłużej, może wytworzyć się ściągająca język gorycz.

  • Różne sposoby zaparzania herbatyJak parzyć białą herbatę?

Biała herbata jest najbardziej delikatna ze wszystkich odmian. Najlepiej parzyć ją w temperaturze 75-90°C przez ok. 1-3 minuty (pierwsze parzenie), a w przypadku kolejnych można ją przetrzymać nawet do 10 minut. Zbyt gorąca woda lub zbyt długi czas parzenia mogą zniszczyć jej subtelny smak.

  • Jak parzyć oolong?

Herbata oolong, znajdująca się pod względem fermentacji między herbatą zieloną a czarną, wymaga temperatury 80-90°C i czasu parzenia 3-5 minut. Właściwe parzenie pozwala na wydobycie jej bogatego, wielowarstwowego smaku.

  • Jak parzyć rooibosa i herbaty owocowe?

Jeśli chodzi o susz owocowy i herbaty rooibos, parzymy je w temperaturze 95-100°C, przez ok. 5 minut. Jeżeli napary nie zawierają liści krzewu herbacianego, można je trzymać w wodzie dłużej.

Co wpływa na jakość herbaty?

Poza wspomnianym już czasem parzenia i temperaturą wody, na smak naparu istotny wpływ mają jakość wody i suszu, proporcje, a nawet naczynie, jakiego używamy do przyrządzania herbaty.

Kluczowym elementem w parzeniu herbaty jest woda. Najlepiej używać wody filtrowanej lub źródlanej. Twarda woda może mieć negatywny wpływ na smak naparu.

Jak zaparzać herbatę liściastą?Jakość suszu w prosty sposób przekłada się na jakość naparu. Warto wybierać produkty najwyższej jakości, pochodzące ze sprawdzonych źródeł, jak sklep z herbatą Demmers. Duże znaczenie ma też świeżość liści. Herbatę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w chłodnym i suchym miejscu, z dala od światła i obcych zapachów.

Kolejnym ważnym czynnikiem są proporcje, czyli ilość suszu na ilość wody. Zazwyczaj przyjmuje się 1 g suszu na 100 g wody (odpowiada to jednej łyżeczce herbaty na filiżankę wody).

Poza tym, należy pamiętać, że pełniejszy aromat osiągniemy, ogrzewając wcześniej naczynie do parzenia herbaty. Zimne naczynie absorbuje ciepło, więc mimo odpowiedniej temperatury wody, po zetknięciu ze ściankami dzbanka czy filiżanki, spadnie ona o kilka stopni, przez co napar może stracić na swojej intensywności. Jeśli chodzi o naczynie, warto dodać, że liście najpełniej oddają swój smak i aromat, gdy mają dużo przestrzeni. Parzenie herbaty w małych zaparzaczach nie jest więc wskazane - liście są ściśnięte i z trudem uwalniają aromat.

Dodatki do herbaty

Jedni uważają, że dobra herbata nie potrzebuje żadnych dodatków i najlepiej smakuje w czystej postaci. Sporo z nas lubi jednak od czasu do czasu urozmaicić napar, dodając do niego cytrynę, imbir, zioła, przyprawy takie jak cynamon czy goździki czy osłodzić go odrobiną cukru, konfitury czy naturalnych słodzików, takich jak miód.

Najważniejsze to pamiętać, żeby wszelkie dodatki zostawić na koniec - łączyć je z herbatą dopiero po jej zaparzeniu. Dodanie ich jeszcze podczas parzenia może sprawić, że do naparu przedostaną się szkodliwe dla organizmu substancje. Np. dodając cytrynę przed zaparzeniem herbaty, sprawiamy, że kwas cytrynowy wchodzi w reakcję z liśćmi i powoduje uwalnianie szkodliwego cytrynianu glinu.

Tradycyjne metody parzenie herbaty

Metoda wschodnia (Gongfu Cha)

Idealnie zaparzona filiżanka herbatyNiezwykle istotnym elementem kultury w Chinach i Japonii jest ceremonia parzenia herbaty. Gongfu Cha (w dosłownym tłumaczeniu: “robienie herbaty z umiejętnościami”) to kwintesencja procesu parzenia, która polega na parzeniu starannie wyselekcjonowanych liści herbaty w małych czajniczkach lub gaiwanach. Każde parzenie trwa krótko, od kilku sekund do minuty, liści jest dwa razy więcej niż w metodzie zachodniej, a sam proces może być powtarzany nawet dziesięciokrotnie. To pozwala na wydobycie różnych aromatów i nut smakowych z tych samych liści. Ten proces parzenia jest rytuałem, który wymaga precyzji i skupienia. Pomaga jednak doświadczyć herbaty w pełni, podczas wielu kolejnych zaparzeń.

Metoda zachodnia

Parzenie herbaty metodą zachodnią jest zdecydowanie mniej skomplikowane - to jedna z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych metod przygotowywania herbaty. Polega ona na jednorazowym zalaniu liści herbaty gorącą wodą w proporcji 2 g suszu na 100 ml wody. Herbatę parzy się dłużej, zazwyczaj od 3 do 5 minut, ale tylko raz. W przeciwieństwie do Gongfu Cha nie wymaga szeregu naczyń, jedynie jednego dużego dzbanka. Ta metoda jest szybsza i bardziej praktyczna na co dzień, choć nie pozwala na tak głębokie odkrywanie smaku herbaty.

---

Podobne tematy:

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Earl Grey

Earl Grey

17,50 zł - 135,10 zł brutto
Japan Sencha - Japońska Sencha BIO

Japan Sencha - Japońska Sencha BIO

31,60 zł - 267,35 zł brutto
White Oothu

White Oothu

23,95 zł - 44,95 zł brutto
Figa z bazylią

Figa z bazylią

17,65 zł - 157,85 zł brutto
pixel