Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Korzyści zdrowotne i pozytywne działanie Rooibosa

2024-02-29
Korzyści zdrowotne i pozytywne działanie Rooibosa

Rooibos to powszechnie lubiany rodzaj herbaty produkowanej z liści czerwonokrzewu afrykańskiego. Wraz ze wzrostem jego popularności, zaczęto przyglądać się również właściwościom oraz korzyściom zdrowotnym wynikającym z picia naparów z rooibosu. Bogactwo przeciwutleniaczy oraz innych ważnych dla organizmu składników zdawało się nie pozostawiać wątpliwości co do jego dobroczynnego oddziaływania. Wiele badań wykazało pozytywny wpływ rooibosu na zdrowie, choć jednocześnie znaczna ich część wymaga dalszych analiz.
 

Oto 5 faktów na temat rooibosów, w kontekście oddziaływania na organizm i zdrowie:

1. Niska zawartość garbników i brak kofeiny

Kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym występującym zarówno w czarnej, jak i zielonej herbacie. Ze względu na pochodzenie nazywa się ją często teiną. Umiarkowane dawki są bezpieczne dla organizmu, a nawet korzystnie wpływają na sprawność fizyczną, koncentrację czy nastrój. Jednak jej nadmiar może spowodować kołatanie serca, zwiększony lęk, problemy ze snem i bóle głowy. Dlatego niektórzy ludzie unikają lub ograniczają spożycie kofeiny. Ponieważ rooibos jest naturalnie pozbawiony stymulantów, stanowi doskonałą alternatywę dla herbaty czarnej lub zielonej – dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią czy osób mających problemy z zasypianiem.  

Rooibos ma również znacznie niższą zawartość garbników niż tradycyjne herbaty. Garbniki to naturalne związki, które utrudniają wchłanianie niektórych ważnych składników odżywczych, takich jak np. żelazo czy magnez. W tym przypadku nie ma więc obaw o zakłócenia związane z dostarczaniem mikroelementów czy witamin.

2. Źródło przeciwutleniaczy

Rooibos jest kojarzony ze swoim prozdrowotnym oddziaływaniem ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy (w tym aspalatyny i kwercetyny). Substancje te pomagają organizmowi zwalczać działanie szkodliwych wolnych rodników, a tym samym przeciwdziałać uszkodzeniom komórek. W dłuższej perspektywie antyoksydanty mogą również zmniejszać ryzyko niektórych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory.

Istnieją badania, które udowodniły, że herbata rooibos może zwiększać poziom przeciwutleniaczy w organizmie, jednak nie wskazują one na znaczny i długotrwały wzrost.

W jednym z badań z 2010 roku poziom przeciwutleniaczy we krwi wzrósł o 6,6%, gdy uczestnicy pili klasyczny rooibos i 2,9%, gdy pili jego zieloną odmianę. Wzrost ten utrzymywał się przez 5 godzin po wypiciu przez uczestników 500 ml herbaty sporządzonej z 750 mg liści. Inne badanie z udziałem 12 zdrowych mężczyzn wykazało natomiast, że herbata rooibos nie ma znaczącego wpływu na poziom przeciwutleniaczy we krwi w porównaniu z placebo.

Istnieje prawdopodobieństwo, że przeciwutleniacze zawarte w rooibosie mają krótkotrwałe oddziaływanie lub są nieefektywnie wchłaniane przez organizm, jednak konieczne są dalsze badania w tym zakresie.

3. Korzystny wpływ na serce

Rooibos może pozytywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy, w tym na regulację ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu.

Według jednego z badań picie czerwonej herbaty przyczynia się do hamowania enzymu konwertującego angiotensynę (ACE), który to zwiększa ciśnienie krwi, powodując kurczenie się naczyń krwionośnych. Inne badania również to potwierdziły, jednak nie udowodniono jednoznacznie, że przełożyło się to na obniżenie ciśnienia krwi.

Istnieją natomiast bardziej obiecujące dowody na to, że rooibos może regulować poziom cholesterolu.

badaniu przeprowadzonym w 2011 roku na 40 osobach dorosłych z nadwagą i wysokim ryzykiem chorób serca wywnioskowano, że picie 6 filiżanek (1420 ml) herbaty rooibos dziennie przez 6 tygodni, obniżyło poziom cholesterolu LDL (złego) przy jednoczesnym podwyższeniu poziomu cholesterolu HDL (dobrego).

 

4. Profilaktyka antynowotworowa i pomoc w walce z rakiem

Niektóre badania z użyciem probówek wykazały, że przeciwutleniacze kwercetyna i luteolina obecne w herbatach rooibos mogą zabijać komórki nowotworowe i zapobiegać wzrostowi nowotworu.

Potrzebne są jednak badania przeprowadzone na ludziach aby stwierdzić, czy rooibos zawiera wystarczającą ilość tych dwóch antyoksydantów i czy są one wchłaniane przez organizm na tyle skutecznie, aby zapewnić faktyczne korzyści.

5. Wsparcie w leczeniu cukrzycy typu 2

Rooibosy są bogate w przeciwutleniacze, takie jak aspalatyna, które (jak sugerują badania na zwierzętach) mogą być korzystne w przypadku cukrzycy.

Badanie przeprowadzone w 2009 roku na myszach chorych na cukrzycę typu 2 wykazało, że aspalatyna równoważy poziom cukru we krwi i zmniejsza oporność na insulinę. Wyniki zdają się być obiecujące dla cukrzyków lub osób zagrożonych cukrzycą typu 2, jednakże konieczne są dalsze badania przeprowadzone na ludziach.

Inne potencjalne korzyści

Istnieje wiele różnych tez na temat korzyści zdrowotnych i właściwości leczniczych rooibosów. Brakuje jednak dowodów na poparcie wielu z nich. Nie udowodniono rzetelnymi badaniami na ludziach pozytywnego wpływu na kości, trawienie, problemy ze snem, alergie, bóle głowy lub kolkę. Oczywiście brak dowodów nie musi oznaczać, że te twierdzenia są fałszywe – po prostu nie zostały w pełni zbadane.

Rooibosowi przypisuje się również właściwości odchudzające. Czy słusznie? Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że czerwona herbata sama w sobie jest skuteczna w walce ze zbędnymi kilogramami. Ze względu zaś na brak kalorii i źródło dobroczynnych składników (które wspierają procesy przemiany materii), może być doskonałym uzupełnieniem diety.

Niepożądany wpływ rooibosa na organizm

Ogólnie rzecz biorąc rooibos jest zdrowy, a jego spożycie nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi. Tylko jedno studium przypadku wykazało, że codzienne picie dużych ilości naparów z liści czerwonokrzewu wiązało się ze wzrostem aktywności enzymów wątrobowych. Taki wzrost w efekcie może powodować problemy z wątrobą. Można jednak śmiało stwierdzić, że picie rooibosów z umiarem w ramach zbilansowanej diety nie spowoduje problemów u ludzi. To zdrowy i pyszny napój. Nie zawiera kofeiny, ma niską zawartość garbników i jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą zapewniać szereg korzyści zdrowotnych.

Jednakże właściwości zdrowotne dotyczące rooibosu są często niepotwierdzone i nie opierają się na mocnych dowodach. Nadal nie jest jasne, czy zalety herbaty rooibos zaobserwowane w badaniach z probówkami i na zwierzętach przekładają się na rzeczywiste korzyści zdrowotne dla ludzi.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Rooibos Bushranger

Rooibos Bushranger

18,95 zł - 169,90 zł brutto
Rooibos Pomarańczowo - Miętowy

Rooibos Pomarańczowo - Miętowy

19,85 zł - 184,85 zł brutto
Rooibos Zorza Polarna

Rooibos Zorza Polarna

18,35 zł - 170,80 zł brutto
Rooibos Pomarańczowy (Andaluzja)

Rooibos Pomarańczowy (Andaluzja)

21,30 zł - 180,15 zł brutto
pixel