SKLEP

Oolong

Herbata oolong to częściowo utleniona herbata uprawiana i przygotowywana głównie w chińskich prowincjach Fujian i Guangdong, a także na Tajwanie. Plasuje się ona między herbatą zieloną a czarną i wyglądem oraz charakterystyką może przypominać jedną z tych dwóch grup, w zależności od intensywności procesu utleniania podczas produkcji. Zielona herbata oolong utleniona jest w 30-50%, podczas gdy ciemny odpowiednik utleniany jest w 60-70%.

 

W dosłownym tłumaczeniu oolong to “czarny smok”. Podobno nazwa bierze się od tanecznego niemal ruchu liści w naparze, przypominającego podniebny taniec smoka. Inna wersja głosi, że nazwa pochodzi od czarnych węży, które czasem oplatają gałęzie drzew herbacianych. Z tego powodu znana jest również jako smocza herbata.

 

Umiejscowiona pomiędzy czarną a zieloną herbatą, herbata oolong być może nie dorównuje popularnością innym rodzajom herbaty wywodzącym się z krzewu herbacianego Camellia sinensis, ale z pewnością imponuje różnorodnością i smakiem. Herbaty oolong znana są pod nazwą herbaty smoczej, niebieskiej, a nawet turkusowej.

Jak powstaje Oolong?

Zarówno zielona, jak i ciemna odmiana herbaty oolong powstaje z liści rośliny Camellia sinensis, Liście zielonej oolong zbierane są na dużych wysokościach od kwietnia aż do jesieni, natomiast bardziej dojrzałe liście przeznaczone na ciemny oolong zbierane są od późnej wiosny. Proces produkcji jest złożony i składa się z kilku kroków – od suszenia po prażenie – ale najbardziej pracochłonny jest etap ręcznego rolowania liści, które nadaje liściom zielonej herbaty oolong ich charakterystyczny wygląd koralika, a liściom ciemnej herbaty oolong ich podłużny, pofalowany kształt.

Herbata Oolong a kofeina

Oolong zawiera około 31 mg kofeiny na 100 ml, czyli nieco mniej niż czarna herbata i nieco więcej niż biała czy żółta. Należy pamiętać, że ta wartość może różnić się dość znacząco w zależności od konkretnego zbioru herbaty, a także czasu parzenia, temperatury i intensywności naparu.

Rodzaj herbaty

Pochodzenie

Smak & Aromat

Charakterystyka