Właściwości herbaty “parzonej” na zimno
Cold brew vs. herbata mrożona
Wbrew pozorom herbata mrożona to wcale nie to samo, co cold brew. Różnica polega przede wszystkim na sposobie przygotowania, a co za tym idzie, również na uzyskanym smaku napoju.
Herbatę mrożoną przygotowuje się podobnie jak tą, zaparzaną tradycyjnie. Susz zalewa się gorącą wodą, a następnie schładza w lodówce bądź kostkami lodu. Przygotowując ice tea trzeba się liczyć z tym, że napój będzie miał charakterystyczną dla parzonych herbat goryczkę. Niewątpliwą zaletą jest krótki czas przyrządzenia takiego napoju. Gotowe przepisy na domową ice tea znajdziecie tutaj.
W przypadku cold brew, samo przygotowanie napoju jest szybkie i proste – wystarczy zalać liście zimną wodą. Czas oczekiwania na spożycie cold brew wynosi jedna kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin, gdyż napój musi postać w lodówce aż do osiągnięcia odpowiedniej intensywności.
Warto jednak poczekać – uzyskany smak diametralnie różni się od tego, otrzymanego poprzednią metodą. Z czego to wynika? Gorąca woda sprawia, że aromaty i różne składniki zawarte w liściach herbaty uwalniają się szybciej, a co za tym idzie, do naparu przedostaje się też większa ilość teiny i tanin, garbników roślinnych, które odpowiadają za goryczkę w naparze. Zaparzona herbata jest przez to mocniejsza, a ta przyrządzona na zimno już tak nie pobudza. Z kolei zalanie suszu zimną wodą sprawia, że aromaty uwalniają się dłużej, ale za to w większej ilości, a napój zawiera niewielkie ilości teiny oraz ma delikatniejszy i słodszy smak.
Jak przygotować herbatę cold brew?
Jaka herbata do cold brew?
Do przygotowania naparu metodą cold brew sprawdzi się każdy rodzaj herbaty. Najodpowiedniejsze będą jednak zielone i białe odmiany. Od nich też warto zacząć, gdyż w ich przypadku macerowanie wymaga najmniej czasu. Inne rodzaje herbat np. czarne, czerwone, owocowe czy yerba mate, również mogą stanowić doskonałą bazę do cold brew. Będą one jednak potrzebowały więcej czasu w lodówce. Na zimno możemy również przygotować herbaty ziołowe, które w ten sposób nie tylko zachowają, lecz nawet wzmocnią swoje prozdrowotne właściwości, jak dzieje się choćby w przypadku mięty.
Najważniejsze, aby do parzenia na zimno używać herbaty liściastej, dobrej gatunkowo i w formie sypkiej. Torebki ze zmielonym suszem nie nadają się do macerowania.
Cold brew kawa vs. herbata
Zarówno kawa, jak i herbata przygotowywana metodą cold brew ma sporą rzeszę zwolenników. Choć proces przygotowania obu napojów jest taki sam, różnią się one od siebie smakiem, jak i właściwościami oraz korzyściami dla zdrowia.
Długi proces maceracji wydobywa z kawy delikatniejszy smak, eliminując gorzkie nuty i redukując kwasowość. Również w przypadku herbaty otrzymamy delikatniejszy napar o subtelniejszym smaku, pozbawionym goryczy.
Kawa cold brew oferuje mocniejszy zastrzyk energii. Podobnie jak klasyczna kawa, jest bogata w antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki i mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wielu przewlekłych chorób. Mniejsza kwasowość kawy cold brew może być korzystna dla osób z wrażliwym żołądkiem.
W porównaniu z kawą, herbata cold brew ma mniej kofeiny, co czyni ją idealną opcją dla osób szukających łagodniejszej stymulacji. Parzona na zimno herbata zielona lub ziołowa może być doskonałym źródłem nawadniania i dostawcą cennych składników. Jest bogata w katechiny i inne antyoksydanty, które wspomagają pracę serca, redukują stres i wspierają metabolizm.