Metoda wschodnia (Gongfu Cha)
Niezwykle istotnym elementem kultury w Chinach i Japonii jest ceremonia parzenia herbaty. Gongfu Cha (w dosłownym tłumaczeniu: “robienie herbaty z umiejętnościami”) to kwintesencja procesu parzenia, która polega na parzeniu starannie wyselekcjonowanych liści herbaty w małych czajniczkach lub gaiwanach.
Każde parzenie trwa krótko, od kilku sekund do minuty, liści jest dwa razy więcej niż w metodzie zachodniej, a sam proces może być powtarzany nawet dziesięciokrotnie. To pozwala na wydobycie różnych aromatów i nut smakowych z tych samych liści. Ten proces parzenia jest rytuałem, który wymaga precyzji i skupienia. Pomaga jednak doświadczyć herbaty w pełni, podczas wielu kolejnych zaparzeń.
Metoda zachodnia
Parzenie herbaty metodą zachodnią jest zdecydowanie mniej skomplikowane – to jedna z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych metod przygotowywania herbaty. Polega ona na jednorazowym zalaniu liści herbaty gorącą wodą w proporcji 2 g suszu na 100 ml wody. Herbatę parzy się dłużej, zazwyczaj od 3 do 5 minut, ale tylko raz.
W przeciwieństwie do Gongfu Cha nie wymaga szeregu naczyń, jedynie jednego dużego dzbanka. Ta metoda jest szybsza i bardziej praktyczna na co dzień, choć nie pozwala na tak głębokie odkrywanie smaku herbaty.