KATEGORIE
Uprawa herbaty w Japonii

Japonia to królestwo zielonej herbaty. Panujący tu klimat pozwala na zbiory od końca kwietnia do października, W żadnym innym kraju herbata nie ma tak dużego wpływu na kulturę i życie codzienne. Pod wieloma względami Japonia różni się od innych producentów, a tutejsze herbaty są jedyne w swoim rodzaju.

Japonia produkuje ok. 100 tys. ton herbaty rocznie. Nie ma tu jednak wielkich plantacji (jak np. w Chinach), rządzą mali, prywatni hodowcy, uprawiający i przetwarzający herbatę na głównie na własną rękę. Dzięki wysokiemu poziomowi technologicznemu, produkcja i przetwarzanie herbaty odbywa się w pełni zmechanizowany sposób.

Zdecydowana większość zbiorów trafia na rynek krajowy – zaledwie 1 proc. całej produkcji jest eksportowany. Co ciekawe, Japończycy wypijają znacznie więcej herbaty niż produkują, więc dodatkowe ok. 50 tys. ton jest importowane.

Uprawa

W porównaniu do Chin czy Indii, japońskie plantacje są położone na zdecydowanie niższych wysokościach, co ma niebagatelny wpływ na smak herbaty. Uchodzą za najzimniejsze i najbardziej wysunięte na północ tereny, na których hodowana jest herbata. Są nietypowo umiejscowione, a kluczową rolę w ich uprawie odgrywa woda – plantacje o najbardziej sprzyjających warunkach leżą tuż nad morzem, w centralnej części kraju lub nad rzekami, u stóp gór, na relatywnie niedużej wysokości. Najodpowiedniejszy poziom wilgotności powietrza panuje na wyspie Honsiu i w prefekturze Niigata, położonej na 38. równoleżniku.

Japońskie plantacje herbaty różnią się od większości znanych na świecie swoim precyzyjnym układem. Są równe – przypominają duże, płaskie boiska do piłki nożnej, a krzewy herbaciane posadzone są w precyzyjnych rzędach. Dzięki temu zbiory zazwyczaj mogą odbywać się maszynowo. Jednak wysokiej jakości herbaty, takie jak matcha, gyokuro czy shincha są zbierane ręcznie. Zgodnie z tradycją, przy ręcznych zbiorach zrywa się jedynie trzy listki, znajdujące się na czubku krzewu.

"Japońskie plantacje herbaty wyróżniają się swoim precyzyjnym układem"

Zbiory odbywają się cztery razy w roku. Najważniejszy zbiór – Ichi-Ban-Cha, odbywa się wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Herbaty z niego otrzymywane wyróżniają się najwyższą jakością. Kolejny zbiór – Ni-Ban-Cha, odbywa się latem, na przełomie czerwca i lipca. Z niego pochodzi większość herbat sencha. Trzeci, sierpniowy zbiór – San-Ban-Cha przynosi największe ilości herbacianych liści, z których produkuje się senchę i banchę. Ostatni zbiór odbywa się na jesień, na przełomie września i października. Z Aki-Ban-Cha otrzymuje się głównie herbaty bancha.

Do zadań japońskich hodowców nie należy tylko uprawa i zbiory herbaty, ale także jej wstępne przetworzenie (sparzenie liści gorącą parą, zwinięcie ich i wysuszenie). Taką “surową” herbatę (aracha) sprzedają dystrybutorom, do których należy jej dalsze przetwarzanie (odsianie pyłu i połamanych liści, segregacja według jakości, pakowanie i sprzedaż).

Rodzaje japońskiej herbaty

Najbardziej znaną i najczęściej pitą spośród japońskich herbat jest sencha. To zielona herbata o orzeźwiającym smaku i delikatnie słomkowej barwie. Bywa ona też częścią mieszanek takich jak genmaicha, do której dodaje się preparowany ryż. Sencha z późniejszych zbiorów nazywana jest banchą.

Ostatnio popularnością cieszy się też hojicha, herbata liściasta, która poddana procesowi prażenia, staje się ciemniejsza i słodkawa. Wśród japońskich zielonych herbat wyróżnić można też kukichę, produkowaną z gałązek i łodyżek herbacianego krzewu.

Z kolei z zacienionych upraw powstają najdroższe japońskie herbaty o wysokiej jakości, takie jak gyokuro i matcha. Posiadają one wiele cennych dla zdrowia właściwości i charakteryzują się znakomitym smakiem umami.

Choć Japonia wyspecjalizowała się w produkcji herbaty zielonej, nie oznacza to, że czarne odmiany nie są tu uprawiane. Hoduje się tu np. niepowtarzalną w smaku wakochę. Czarna herbata produkowana jest jednak w ilościach marginalnych, pomijanych w statystykach.
Masz ochotę na zieloną herbatę?
Przejrzyj naszą ofertę wyjątkowych zielonych herbat!
Masz ochotę na zieloną herbatę?
Poznaj inne regiony
Plantacja herbaty Nuwara Eliya na Cejlonie
Cejlon (Sri Lanka)
Chińska plantacja herbaty otoczona kwitnącymi drzewami wiśni
Chiny
KATEGORIE