Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Uprawa herbaty w Wietnamie

2024-06-17
Uprawa herbaty w Wietnamie

Wietnam jest uważany za jeden z najstarszych krajów uprawiających herbatę. Tutejsze pola herbaciane stanowią 3 proc. całej powierzchni uprawnej herbaty na świecie i odpowiadają za 5 proc. światowej produkcji. To sprawia, że Wietnam jest piątym największym producentem herbaty na świecie.

Historia

Herbata w Wietnamie była znana od zawsze, gdyż dziko tam rosła. Najstarsze źródła mówiące o tym, że miejscowi wieśniacy zbierali liście, gotowali je w wodzie i spożywali jako codzienny napój, pochodzą sprzed trzech tysięcy lat. Pod koniec XIX wieku, gdy Wietnam stał się kolonią francuską, powstały pierwsze plantacje w środkowej części kraju oraz zakłady przemysłowej produkcji herbaty. Wietnamską herbatę czarną i zieloną już w latach 20. XX wieku wysyłano do Europy zachodniej. W latach 30. produkcja herbaty wynosiła tu 6 tys. ton rocznie.

Kraj ten przeżył jednak wiele wstrząsów politycznych, które sprawiły, że produkcja herbaty bardzo ucierpiała. Najpierw wojna Indochińska, a później Wietnamska odcisnęły swoje piętno - wiele upraw porzucono. Po przegraniu przez Stany Zjednoczone wojny w Wietnamie, na kraj nałożono amerykańskie sankcje gospodarcze, co sprawiło, że produkcja herbaty nie rozwijała się aż do lat 90., gdy zdjęto embargo.

Dopiero po zmianach politycznych, gdy Wietnam mógł się gospodarczo otworzyć, firmy z Japonii, Wielkiej Brytanii, Tajwanu i Iraku zaczęły inwestować w produkcję tutejszej herbaty, szukając nowego - i tańszego - dostawcy surowca. Herbaty wietnamskie nie zaliczały się wówczas do najlepszych - były niskiej jakości i zawierały mnóstwo pestycydów.

Zaczęto więc, poprzez różne programy rozwojowe, zachęcać Wietnamczyków do produkcji herbat droższych, pochodzących z ekologicznych upraw. Powstały nowe odmiany herbat, opracowano też nowe technologie, co sprawiło, że na początku XXI wieku powierzchnia pól herbacianych wyniosła 130 tys. hektarów, dając produkcję na poziomie 136 tys. ton.

Regiony upraw

Wietnam to kraj o pięknej przyrodzie i klimacie sprzyjającym uprawie herbaty. Choć nie ma bardzo dużej powierzchni, jest mocno rozciągnięty między północą a południem, co sprawia, że herbaty uprawiane w różnych częściach kraju wystawione są na odmienne warunki - subtropikalny klimat na północy i tropikalny na południu. Herbata uprawiana jest w 34 z 58 prowincji Wietnamu - najwięcej produkowane jest w leżącej w centralnej części kraju Lam Dong. Drugie miejsce zajmuje położona w północno-wschodniej części prowincja Thai Nguyen. Z kolei północne prowincje, takie jak: Ha Giang, Yen Bai czy Lao Cai oraz Viet Bac słyną ze starych, wielkolistnych drzew herbacianych, których wysokość dochodzi nawet do 15 metrów. Z tych drzew produkuje się niewielkie ilości unikalnej odmiany herbaty zielonej, nazywanej Shan Tuyet, czyli “górska herbata śnieżna”.

W Wietnamie dominują małe, rodzinne uprawy prowadzone przez miejscowych rolników. Część zbiorów muszą oni sprzedawać państwowym gospodarstwom rolnym lub dużym przetwórniom.

Herbaty

Najbardziej sztandarową herbatą w Wietnamie jest herbata zielona, którą wytwarza się na wzór herbat chińskich. Uprawia się ją głównie w Thai Nguyen - regionie, gdzie liście zbierano jeszcze zanim pojawili się Europejczycy, a tutejsza herbata nadal uchodzi za najlepszą i duże jej ilości wypijają sami Wietnamczycy. Z herbaty zielonej słyną także prowincje Lam Dong i Lai Chau. W Wietnamie produkowane są też herbaty czarne, oolong, białe i heicha (herbata czarna lub ciemna w chińskiej klasyfikacji). Na północy kraju, przy granicy z chińskim Yunnanem, uprawia się też herbaty w stylu pu-erh.

Wietnam słynie też z herbat z dodatkiem kwiatów. Produkuje się tu duże ilości herbaty zielonej jaśminowej. Najpopularniejsza jest jednak wietnamska herbata aromatyzowana kwiatami lotosu. Różowy lotos uchodzi nawet za narodowy kwiat.

 

Podobne tematy:

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Green Jasmin  - Zielony Jaśmin

Green Jasmin - Zielony Jaśmin

18,95 zł - 164,95 zł brutto
Vietnam Four Season Oolong

Vietnam Four Season Oolong

29,95 zł - 58,95 zł brutto
Vietnam Red Tea

Vietnam Red Tea

69,65 zł brutto
pixel