Historia
Regiony uprawy
Herbaty cejlońskie dzielą się na trzy główne grupy, wyróżniane ze względu na wysokość upraw: rosnące na dużej wysokości (powyżej 1300 m n.p.m.), np. z Nuwara Eliya, Uda Pusselawa, Dimbula oraz z części regionu Uva, na średniej wysokości (od 600 do 1300 m) – region Kandy i część regionu Uva oraz rosnące nisko nad poziomem morza (do 600 m) – pochodzące z plantacji w regionie Ruhuna i Sabaragamuwa.
Najbardziej cenione są herbaty z wysoko położonych plantacji, które charakteryzują się dużą aromatycznością i wyrazistym smakiem. Wysokość nad poziomem morza nie jest jednak jedynym czynnikiem decydującym o jakości herbaty. Na finalny smak naparu duży wpływ ma kunszt producenta – na Sri Lance pod tym względem wiodą prym herbaty z plantacji niżej położonych (za najdroższą herbatę uchodzi “Silver Tips” z plantacji New Vithanakande w Sabaragamuwa).
Rodzaje herbaty
Choć Sri Lanka leży na podobnej wysokości geograficznej, co południowy kraniec Indii, jeśli chodzi o herbatę, wyraźnie z nimi kontrastuje. Cejlon to przede wszystkim królestwo czarnej herbaty. Herbata ze Sri Lanki przez dziesięciolecia była najpopularniejszą czarną herbatą na świecie – bazą mieszanek “English Breakfast” i herbatą, która w formie pyłu trafiała do torebek ekspresowych. Obecnie większość herbaty trafiającej do torebek pochodzi z Afryki.