KATEGORIE
Zbiór herbaty na Tajwanie
Tajwan, czyli górzysta wyspa o powierzchni 36 tys. km kw., położona u wschodnich wybrzeży Chin, u miłośników herbaty powoduje szybsze bicie serca. Choć powierzchnia wyspy jest niewielka, to właśnie stąd pochodzą imponująco różnorodne i jakościowe herbaty. Szczególnym poszanowaniem cieszy się tajwańska herbata oolong.

Historia

Herbaciana historia Tajwanu – wyspy, którą oczarowani nią portugalscy odkrywcy nazwali Formosa, czyli ”piękna” – jest stosunkowo krótka, bo liczy zaledwie 200 lat. Pierwsze sadzonki krzewu herbacianego były sprowadzane z chińskiej prowincji Fujian, sadzone w rejonie Tajpej (dzisiejsza stolica Tajwanu), a następnie zbiory wysyłano do Chin, gdyż na wyspie nie było warunków do przetwarzania herbaty. Sytuacja uległa zmianie w 1868 roku, kiedy to brytyjski przedsiębiorca John Dodd stworzył zakład obróbki herbaty. Z czasem zaczęło pojawiać się więcej plantacji i zakładów, które wyspecjalizowały się w produkcji Formosa Oolong, a następni także innych rodzajów, określanych mianem Formosa. Dziś Tajwan jest jednym z najbardziej znaczących producentów herbaty na świecie.
Szacuje się, że roczna produkcja herbaty na Tajwanie wynosi 20 tys. ton. Tylko niewielka jej część trafia na eksport. Zdecydowana większość – ok. 80 proc. – zostaje tutaj i jest zużywana przez samych mieszkańców. Tajwańska herbata charakteryzuje się doskonałą jakością, gdyż wytwarza się ją w małych, rodzinnych gospodarstwach i często ręcznie zbiera.

Rejony upraw

Herbata na Tajwanie produkowana jest wszędzie: od północnych do południowych krańców wyspy, na przedmieściach dużych aglomeracji i w dziczy, przy oceanie i na wysokich pasmach górskich. Cała wyspa posiada idealne warunki do uprawy herbaty, a szczególnie jej centralna część – powiat Nantou, w którym produkuje się słynnego Dong Ding Oolonga.

"Cała wyspa posiada idealne warunki do uprawy herbaty"

Do najważniejszych rejonów uprawy herbaty zaliczane są też regiony położone na północy wyspy: Tajpej, który słynie z produkcji Muzha Tie Guan Yin i Yinzhu (tutaj produkowana jest Bai Hao Oolong), a także Jiayi – region położony w południowo-zachodniej części wyspy, znany z produkcji Alishan Oolonga.

Tajwańskie herbaty

Aż 90 proc. herbaty wytwarzanej na wyspie stanowi oolong. Jest ona specjalnością Tajwańczyków, którzy dominują w jej produkcji. Ta światowej sławy, częściowo fermentowana herbata wyróżnia się ciemną barwą i mocnym smakiem. Dzięki znacznym różnicom w wysokości terenu na wyspie, wpływającym na unikatowy mikroklimat, wytwarza się tu rozmaite style oolongów o różnym stopniu oksydacji: nisko oksydowane (o stopniu oksydacji do 10 proc.), średnio oksydowane (o stopniu oksydacji wahającym się od 10 do 70 proc.) i wysoko oksydowane (o stopniu oksydacji powyżej 70 proc.). Proces produkcji oolongów jest czasochłonny i pracochłonny (może trwać kilka dni i składać się nawet z 10 etapów).

Na wyspie wytwarzane są także herbaty zwane Pouchong Tea (lub Wenshan Baozhong) – lekko fermentowane, o oksydacji ok. 10 proc. będące czymś pomiędzy oolongiem a zieloną herbatą. Ma ona postać zielonkawych, lekko zwiniętych listków, które wydzielają subtelny, kwiatowo-melonowy aromat.

Klasyczne czarne i zielone herbaty stanowią niewielką część herbat wytwarzanych na wyspie. Najsłynniejsze tajwańskie zielone herbaty to wersje popularnych gatunków chińskiej herbaty: Sanshia Bi Luo Chun i Sanshia Longjing. Z kolei znanymi gatunkami czarnej herbaty jest Sun Moon Lake Black Tea i Ruby Black Tea. Dostarczają one ciekawych doznań zapachowo-smakowych, lecz ze względu na ich limitowaną ilość są trudno dostępne poza Tajwanem.

Masz ochotę na herbatę oolong?
Przejrzyj naszą ofertę najlepszych oolong!
Herbata oolong z Indonezji
Poznaj inne regiony
Uprawa herbaty w Japonii
Japonia
Plantacje herbaty w Indiach
Indie
KATEGORIE