Rodzaje herbaty
Od liścia do filiżanki
Tradycyjna herbata to napar przygotowywany z liści lub pąków krzewu herbacianego (Camellia sinensis). Gatunek wywodzący się z Chin jest obecnie uprawiany w dziesiątkach krajów, stając się jedną z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych roślin uprawnych na Ziemi.
I podobnie jak niepozorne winogrona mogą przekształcić się wyraziste cabernet, intensywne sherry i musujące szampany, tak liść herbaty może przybrać tysiące różnych smaków i zapachów. Wśród herbat sporządzanych z tej rośliny znajdują się herbata czarna, zielona, biała, oolong, żółta, Pu Erh i matcha.
Krzew herbaciany występuje w dwóch odmianach: Camellia sinensis var. sinensis oraz Camellia sinensis var. assamica. Jego liście są skórzaste i błyszczące, mają długość od 5 do 15 cm i szerokość od 2 do 5 cm. Kwiaty, umieszczone w kątach liści na cienkich szypułkach, składają się z 7–8 białych płatków.
Jakie są rodzaje herbat?
Różnice między poszczególnymi gatunkami herbaty wynikają przede wszystkim z procesu produkcji. Warto zauważyć, że zarówno herbata zielona, jak i herbata czarna mogą pochodzić z tej samej rośliny. Efekt końcowy, a więc gatunek herbaty jaki otrzymamy, jest zależny od doboru metod obróbki liści oraz długości i etapów procesu produkcji. To właśnie etapy przetwarzania herbacianych liści decydują o smaku, aromacie i właściwościach naparu.
1. Herbaty liściaste (klasyczne)
Najpopularniejszy rodzaj herbaty na świecie. Liście herbaty są poddawane procesowi całkowitego utleniania, dzięki czemu napar zyskuje ciemniejszy kolor i bardziej intensywny smak.
Znane gatunki: Darjeeling, Assam i Ceylon.
Etapy produkcji: zbiór świeżych liści -> więdnięcie -> zwijanie -> utlenianie -> suszenie
W przypadku herbaty zielonej utlenianie jest niepożądane i należy mu zapobiec. Liście poddaje się procesowi więdnięcia, a następnie przechodzą pierwszy etap suszenia, znany jako “kill-green”, który zatrzymuje oksydację. Dzięki temu liście zachowują naturalną zieloną barwę, a – co ważniejsze – witaminy i pierwiastki śladowe są w dużej mierze zatrzymane. Nadaje to zielonej herbacie szczególnie potężne właściwości prozdrowotne.
Najdelikatniejsza i najmniej przetworzona herbata. Liście są po prostu zbierane i suszone naturalnie na otwartym powietrzu. Po zaparzeniu ma jasnosłomkowy kolor oraz subtelny i delikatny smak.
Etapy produkcji: zbiór świeżych liści -> więdnięcie -> suszenie
Oolong mieści się między herbatą zieloną a czarną, pod względem stopnia oksydacji, ponieważ jest częściowo utleniana. Posiada bardziej złożony smak niż herbata zielona, ale brak jej intensywnego smaku, który charakteryzuje herbatę czarną. Występuje w znacznej różnorodności smaków, od kwiatowych aż po owocowe.
Etapy produkcji: zbiór świeżych liści -> więdnięcie -> podrzucanie liści w wiklinowych koszach, aby naruszyć strukturę liścia -> częściowe utlenianie -> suszenie
Herbata żółta (zwana również cesarską)
Mało znany rodzaj herbaty, który jest podobny do herbaty zielonej, ale ma bardziej zaawansowany proces produkcji. Charakteryzuje się delikatnym, słodkawym smakiem i żółtym odcieniem.
Etapy produkcji: zbiór świeżych liści -> więdnięcie -> częściowe powstrzymanie utleniania (poddanie działaniu wysokiej temperatury) -> żółknięcie (podgrzewanie i zawijane w papier) -> suszenie
Herbata Pu-Erh (zwana w Polsce herbatą czerwoną)
Pu-erh pochodzi z prowincji Yunnan na południu Chin i nosi nazwę miasta, z którego ta herbata się wywodzi. Liście herbacianego krzewy przechodzą przez wszystkie podstawowe procesy przetwarzania, a następnie dochodzi do kluczowego etapu – fermentacji. Gotowe liście są układane w stosy (przypominające stos kompostu), co umożliwia bakteriom przeprowadzenie fermentacji. Przechowywane w ten sposób przez długi czas, co najmniej przez dziesięć lat, zyskują głęboki, złożony smak o nutach drzewnych i ziemistych. Mogą być również starzone przez okres nawet do stu lat.
Etapy produkcji: zbiór świeżych liści -> więdnięcie -> powstrzymanie utleniania (poddanie działaniu wysokiej temperatury) -> zwijanie -> suszenie -> wywołanie procesu fermentacji
2. Napary
Napary owocowe / herbaty owocowe są przygotowywane z suszonych owoców, takich jak jabłka, jagody, maliny i truskawki. Są słodkie i owocowe w smaku i nie zawierają liści herbacianych.
Te herbaty są przygotowywane z suszonych owoców, takich jak jabłka, jagody, maliny i truskawki. Są słodkie i owocowe w smaku i nie zawierają liści herbacianych.
Mate
Różnorodność herbat Demmers
Herbaciarnia Demmers Teahouse skupia się głównie na klasycznych herbatach liściastych. To niszowy rynek na skalę światową, gdyż tylko 3-5% całkowitej produkcji herbaty przyjmuje taką postać. Jednak nie brak u nas również alternatyw.