Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Teina a kofeina - Na czym polega różnica?

2024-01-16
Teina a kofeina - Na czym polega różnica?
Jeżeli pijecie kawę lub herbatę z pewnością słyszeliście o teinie i kofeinie. Nazwy tych dwóch substancji są często używane zamiennie, ale czy na pewno są tym samym? W tym artykule zbadamy różnice między teiną i kofeiną oraz ich wpływ na nasz organizm.

Czym jest kofeina?

Kofeina to związek chemiczny naturalnie występujący w ziarnach kawy, kakaowca i liściach herbaty. Występuje także w wielu innych roślinach, w tym w orzechach kola i guaranie. Ze względu na źródło pochodzenia może występować również pod nazwą teina (gdy źródłem jest herbata), mateiną (gdy pochodzi z yerba mate) czy guaraniną (z guarany).

Jak działa kofeina?

Kofeina jest stymulantem wpływającym na centralny układ nerwowy, wywołując szybkie zwiększenie wydajności psychicznej i fizycznej. Spożywana w rozsądnych dawkach poprawia uwagę, koncentrację i nastrój, obniża zmęczenie i zwiększa energię, poprawia wydolność fizyczną.

Należy jednak pamiętać, że przy nadmiernym spożyciu kofeina może oddziaływać na nasz organizm również w sposób niekorzystny - zwiększać uczucie niepokoju, zdenerwowania, prowadzić do pogorszenia nastroju i zakłócenia snu. Ważne jest, aby spożywać kofeinę z umiarem i mieć świadomość potencjalnych skutków ubocznych.

Czym jest teina?

Teina jest związkiem naturalnie występującym w roślinie Camellia sinensis, z której powstają herbaty czarna, zielona, biała, oolongpu erh i żółta. Chemicznie jest identyczna z kofeiną, ale ze względu na pochodzenie często nazywana jest teiną. 

Jak działa teina?

Teina wywiera wpływ podobny do kofeiny, ale o łagodniejszym przebiegu. Dzieje się tak dlatego, że teina występuje zwykle w około 3-4 razy niższych stężeniach w herbacie w niż kofeina w kawie. Na potrzeby porównania można powiedzieć, że kawa ma działanie mocno pobudzające, podczas gdy herbata ma działanie stymulujące.

Czy teina i teanina to to samo?

Nie. Występujące w herbacie teina i teanina (l-teanina) to dwa zupełnie różne związki chemiczne o przeciwnym względem siebie działaniu.Teina należy do grupy metyloksantyn i działa pobudzająco. Teanina jest aminokwasem redukującym stres i relaksującym organizm.

Różnice pomiędzy teiną i kofeiną

Chociaż teina i kofeina są chemicznie identyczne, kluczowe różnice dotyczą ich pochodzenia, stężenia i oddziaływania na organizm.

Źródło

Główną różnicą między teiną a kofeiną jest ich źródło. Teinę można znaleźć w liściach herbaty Camellia sinensis, a kofeinę w ziarnach kawy. Z tego powodu teinę często nazywa się kofeiną występującą w herbacie. 

Najpopularniejszym źródłem kofeiny są nasiona roślin z rodzaju kawowców, czyli doskonale nam znane ziarna kawy. Finalna zawartość kofeiny w filiżance kawy waha się w przedziale 80-135 mg i zależy od wielu czynników: gatunku kawowca z którego pochodzą nasiona, procesu ich przetwarzania oraz sposobu przyrządzania napoju. Im dłuższy proces prażenia nasion, tym mniejsza jest w nich zawartość kofeiny. Zawartość kofeiny w popularnej arabice jest niższa niż w kawie typu robusta.

Źródłem teiny są liście krzewu herbacianego Camellia sinensis. Teina jest uwalniana przez kontakcie z gorącą wodą, jej poziom jest najwyższy w pierwszych chwilach parzenia i następnie się obniża. Jeżeli chcesz wzmocnić i przyspieszyć działanie herbaty, nie zaparzaj jej przez dłuższy czas tylko po prostu dodaj więcej liści.Oprócz techniki parzenia na zawartość teiny wpływa gatunek herbaty, proces produkcji, wielkość i rodzaj liści. Barwa naparu nie jest powiązana z jego mocą. Japońska zielona herbata gyokuro, mimo jasnego naparu i delikatnego smaku ma znacznie większą zawartość kofeiny niż ciemna intensywnie wędzona czarna herbata lapsang souchong.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

BIO Lapsang Souchong - Herbata Wędzona

BIO Lapsang Souchong - Herbata Wędzona

29,60 zł - 229,20 zł brutto
Japan Gyokuro BIO

Japan Gyokuro BIO

100,25 zł - 776,90 zł brutto
Yerba Mate Green

Yerba Mate Green

16,60 zł - 128,45 zł brutto
White Satin

White Satin

27,93 zł - 46,54 zł brutto
pixel