BLOG

Rooibos zielony a czerwony. Jakie są różnice?

Zielony rooibos - Krzew Aspalathus linearis
Spis treści
Spis treści

Napar z czerwonego krzewu aspalathus linearis, czyli rooibos, to ciekawa alternatywa zwłaszcza dla czarnej oraz zielonej herbaty. Jednak także i w przypadku rooibosa mamy do czynienia z kilkoma jego rodzajami. To rooibos zielony oraz czerwony, które nieco się od siebie różnią. Czym dokładnie oraz dlaczego każdy z nich warto włączyć do swojej diety?

Rooibos zielony i czerwony - jakie są główne różnice?

Podobnie jak w przypadku herbat liściastych, głównym rozróżnikiem jest proces produkcji. Zarówno rooibos zielony, jak i czerwony pochodzą z tej samej rośliny. Jednak czerwony przechodzi proces oksydacji, czyli utleniania, który zmienia zielone liście w czerwonawo-brązowy kolor. Pod względem chemicznym proces ten polega na łączeniu pierwiastków oraz związków chemicznych z tlenem. Dokładnie taki sam zachodzi w momencie, gdy przekroimy jabłko. Wówczas z czasem dochodzi do zmiany koloru wnętrza owocu, czyli właśnie oksydacji. Właśnie tak przygotowuje się wariant czerwony.

 

Natomiast w przypadku zielonego rooibosa proces oksydacji jest pomijany, a liście i łodygi są po prostu suszone. Aby zapobiec utlenianiu, stosowane są do tego celu różne procesy.

 

Zazwyczaj liście są suszone gorącym powietrzem w zamkniętym urządzeniu tak szybko, jak to możliwe po ścięciu. Pozwala to zachować wysokiej jakości zielony rooibos o optymalnej zawartości fenoli, niskiej zawartości wilgoci i doskonałej kontroli aktywności drobnoustrojów po to, aby zapewnić długi czas przechowywania. Po to, aby móc cieszyć się nim przez długi czas od zakupu.

Rooibos Bushranger
Rooibos Bushranger
Zielona herbata rooibos z Afryki Południowej z dodatkiem płatków bławatka i słonecznika, wzbogacona aromatem brzoskwiniowo-pomarańczowym. Świetnie smakuje również jako mrożona herbata.

18,95 

Wspomniany, różny proces produkcji, wpływa oczywiście na walory smakowe. Zielona herbata Rooibos jest tym samym lekko słodkawa z nutą trawiastego aromatu oraz ma jasny kolor. Natomiast wersja czerwona to – zgodnie z nazwą – czerwony kolor naparu i słodszy, ziołowy smak. Warto jednak pamiętać, że nie jest to herbata czerwona taka jak np. pu-erh, choć i tę ostatnią należy raczej nazywać ciemną, a nie czerwoną.

 

Różnice wynikają także z właściwości zdrowotnych. W praktyce zielony rooibos ma więcej antyoksydantów oraz witaminy C. Te pierwsze pomagają ochraniać komórki oraz tkanki przed wolnymi rodnikami tlenowymi, dlatego tak ważne są ich liczne źródła w diecie.

 

Co ciekawe niektóre źródła podają, że rooibos ma więcej antyoksydantów, niż herbaty zielone. Badania z roku 1997 opublikowane w magazynie „Food Chemistry” pokazały jednak, że to zielona herbata wygrywa w tym zestawieniu, co nie oznacza, że rooibosa nie należy włączyć do swojej diety. Wręcz przeciwnie – dietetycy rekomendują, aby pić go przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Rooibos a zdrowie

Wiemy już, jakie są główne różnice między rooibosem czerwonym a zielonym. Poza niezwykłymi aromatami obydwu wariantów warto pić je również ze względu na potwierdzone wieloma badaniami właściwości zdrowotne, takie jak:

 

  • wyrównywanie poziomu cukru we krwi (istotne zwłaszcza dla diabetyków),
  • poprawa pracy serca, dzięki zmniejszaniu ciśnienia krwi,
  • wsparcie pracy wątroby i trawienia,
  • możliwość zapobiegania rozwojowi raka, dzięki zawartości kwercetyny,
  • poprawa kondycji skóry i włosów,
  • relaksowanie i odprężanie, w tym możliwa poprawa jakości snu,
  • działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne,
  • korzystny wpływ w procesie odchudzania.

Dodatkowo rooibos zielony i czerwony nie zawierają kofeiny. Dlatego uważane są również za bezpieczne w ciąży. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy kobieta przyjmuje niektóre leki, głównie na choroby przewlekłe. Wówczas najlepiej kwestię tę skonsultować z lekarzem prowadzącym, który określi, czy w danej sytuacji picie rooibosa będzie bezpieczne.

 

Wskazówka: ze względu na brak kofeiny rooibos można podawać też dzieciom oraz pić w godzinach wieczornych, gdy powinniśmy unikać większości innych herbat (ze względu na możliwe utrudnione zasypianie).

Podobne wpisy
Zastosowanie herbaty w kuchni
Nie tylko napar. Inne zastosowania herbaty w kuchni
Herbata to nie tylko napar, ale także wszechstronny składnik w kuchni. Od dań głównych, przekąsek i sosów po słodkie desery – herbata może wzbogacać smak wielu potraw. Oto kilka inspirujących sposobów na jej wykorzystanie.
Teina vs kofeina. Różnice i podobieństwa
Teina a kofeina. Na czym polega różnica?
Jeżeli pijecie kawę lub herbatę z pewnością słyszeliście o teinie i kofeinie. Nazwy tych dwóch substancji są często używane zamiennie, ale czy na pewno są tym samym?
BLOG